Halloween

 

Święto, które nieomylnie kojarzy nam się z Amerykanami, przebranymi w straszne stroje dziećmi, które chodzą wieczorami po domach, zbierając do torebek cukierki, lampiony z dyni, „cukierek albo psikus”, zabawy w wywoływanie duchów.

Czym naprawdę jest Halloween i dlaczego z takim entuzjazmem wchodzi on do Polski, chociaż starsze pokolenie patrzy na to zjawisko bardzo krzywo?

Pierwsze, co należy wiedzieć o tym święcie to to, że… nie jest to wcale święto amerykańskie. Tak, tradycja Nocy Duchów wywodzi się tak naprawdę z tradycji Celtów, zamieszkujących dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji. Generalnie rzecz biorąc, tradycja 31 października wzięła się od ceremonii kapłanów celtyckich (druidów), sprawujących w pogańskiej Szkocji i Walii funkcje dyfuzyjne – byli sędziami, lekarzami, magami i kapłanami obrzędowymi.

NOWI UŻYTKOWNICY - otrzymają Darmowe 5 żetonów - Zarejestruj się teraz!

Czego dokładnie dotyczy Halloween? Celtowie wierzyli, że duchy zmarłych tego dnia odwiedzają świat żywych i nawiedzają ich domy w celu znalezienia w nich schronienia. To również dzień sabatów czarownic, które na swoich miotłach zlatywały się na koweny.

Tradycją było palenie na wzgórzach wielkich ognisk by oddalić zło i czarną magię, a zmarli dzięki temu mogli trafić do domów. Tym samym, aby do domu nie dostał się żaden zły duch, ludzie zakładali maski odstraszające, drążyli dynie i ustawiali je wraz z płonącą świecą w środku. Miało to dać do zrozumienia złym duchom, że nie ma tutaj dla nich miejsca i mają wrócić tam, skąd przybyły.

Halloween oznacza „All Hallow’s Eve” – w wolnym tłumaczeniu jest to nic innego, jak nasza Wigilia Wszystkich Świętych, jednak w naszej europejskiej, polskiej tradycji Dniem Wszystkich Świętych jest 1 listopada.

W Średniowieczu (jeszcze przed powstaniem Świętej Inkwizycji) Halloween było nazywane Nocą Czarów albo Nocą Magii. W Irlandii ludzie przebrani za kolorowe postacie (co miało przyciągnąć dusze zmarłych) odprowadzali swoich bliskich do bram miasta. Biedni z kolei ubijali interesy z bogatymi, proponując im odegnanie złych duchów i odprowadzenie tych dobrych w zamian za kawałek chleba i ciepłej strawy.

NOWI UŻYTKOWNICY - otrzymają Darmowe 5 żetonów - Zarejestruj się teraz!

Angielscy żebracy z kolei w zamian za otrzymane dary (jedzenie, picie, pieniądze) wstawiali się modlitwami i modłami za zmarłe dusze.

W Ameryce popularny jest zwyczaj chodzenia po domach z okrzykiem „trick or treat”, czyli nic innego, jak słynne: „cukierek albo psikus”. Dzieciaki odgrywają role starych duchów zmarłych, które musiały być przekupione przez gospodarza domu aby nie wyrządzić w nim szkód. Jeżeli bowiem duch nie dostał swojego swoistego „haraczu” w postaci ciastek czy mleka, urządzał gospodarzowi nieprzyjemne w skutkach żarty, np. zachowując się jak zwyczajny poltergeist i demolując dom. Dzisiaj dzieciom do torebek wrzuca się cukierki, ciastka i rozmaite przysmaki, które są częścią zabawy.

O ile w innych kulturach święto zmarłych traktowano raczej z zabawnym nastawieniem, u nas ten dzień jest pełen smutku i kontemplacji. Powoli jednak to się zmienia, ponieważ coraz częściej pojawiają się imprezy cykliczne dotyczące Halloween. Organizowane są przede wszystkim zabawy w klimacie magii i mroku, dom lub salę zabaw przyozdabia się tradycyjnie wyszczerzonymi dyniami, pluszowymi lub plastikowymi albo gumowymi akcesoriami typu nietoperze, pająki, szkielety, duszki, czarnymi, fioletowymi, białymi i pomarańczowymi balonami, a także strachami na wróble. Dzieci i dorośli przebierają się za zjawy, duchy i potwory, podtrzymując tradycję odstraszania złych, nękających duchów zmarłych.

Jakie zabawy można przeprowadzić na takiej zabawie? Stanowczo odradza się wywoływanie duchów – nie jest to bezpieczna zabawa, ponieważ może ściągnąć niechciane byty, które skutecznie zepsują nam nie tylko zabawę, ale i mogą zaszkodzić w życiu. Tradycją jednak jest zabawa w wyciąganie zębami jabłka, które pływa w wannie lub misce z wodą. Ten, kto wyciągnie takie jabłko, będzie miał szczęście w nadchodzącym roku. Obranie jabłka i rzucenie skórki za siebie ujawni w jej kształcie imię przyszłego małżonka lub małżonki (duchy pomagają w odsłonięciu przyszłości). Bardzo podobnie robi się w naszej polskiej tradycji miesiąc później, w Andrzejki.

NOWI UŻYTKOWNICY - otrzymają Darmowe 5 żetonów - Zarejestruj się teraz!

W Halloween jednak nie ma zbyt wiele wróżb miłosnych, stawia się raczej na opowieści o duchach, wilkołakach i wampirach, często mających na celu przestraszenie zgromadzonych osób. Trzeba jednak zachować stosowny umiar – nadmiar strachu może zaszkodzić osobom o słabszych nerwach czy żołądku. Darujmy sobie zatem imitowanie zwłok kota, gołębia czy wrzucanie komuś żywych pająków za kołnierz lub do zupy.

Nie róbmy też niczego, co mogłoby ściągnąć na nas nieszczęście, a więc nie przeprowadzajmy samodzielnie seansów spirytystycznych dla zabawy i nie niszczmy żadnych nagrobków ani miejsc pamięci o zmarłych.

Warto też pamiętać, że mimo iż to zabawa, ma ona na celu pamięć o bliskich zmarłych. Okażmy im zatem szacunek.

NOWI UŻYTKOWNICY - otrzymają Darmowe 5 żetonów - Zarejestruj się teraz!

 

Wróżka Annika – Anika Stasińska

Komentarze

Brak komentarzy