Podczas każdej sesji wróżbiarskiej mogą zdarzyć się różne niespodziewane i niesamowite rzeczy. Praktykujący wróżbici muszą być przygotowani na różne zaskakujące rzeczy, od oryginalnych pytań po niezwykłe odpowiedzi swoich własnych kart. Czasami podczas wróżenia trafiają się naprawdę wyjątkowe momenty, prawdziwa magia, która mniej wprawnych wróżbitów lub ich niedoświadczonych klientów może niepokoić lub denerwować. Warto wówczas uspokoić i siebie i pytającego, o ile nie uprzedziło się go wcześniej, że karty są pełne niespodzianek. Nieoczekiwane zdarzenia mogą się odnosić zarówno do wróżenia z kart, jak czytania z runów, czy innych systemów. Ja posługuję się tarotem, zatem będę pisała o tej talii, jednak spokojnie można te doświadczenia przenieść na inne szkoły wróżebne. Wyjątkowe przypadki, takie jak karty „bumerangi”, to jedne z najciekawszych doświadczeń, jakie zsyła nam tarot. Pozwalają nam one nie tylko odkrywać kolejne jego tajemnice przed osobą, której wróżymy, ale również dają nam samym niepowtarzalną możliwość doskonalenia i poszerzania własnych umiejętności wróżbiarskich. Do takich sytuacji należy między innymi pojawianie się w kolejnych rozkładach kart, które nazywam „bumerangi”, które wciąż wyłaniają się na nowo, niezależnie od tego, jak dokładnie potasowaliśmy karty, nawet wówczas, gdy przekłada je osoba, której wróżymy. Karta ta powtarza się w kolejnych wróżbach, nawet przy zupełnie niezwiązanych ze sobą pytaniach. Niektórych może więc drażnić, że w kółko wychodzi nam to samo, a osoba wróżąca wciąż powtarza podobną interpretację. Z mojego wieloletniego doświadczenia, jako tarocistki wynika, że może to oznaczać jedną z duch bardzo ważnych i skrajnie różnych rzeczy. Przede wszystkim musimy rozróżnić, czy uporczywie powracająca karta jest kluczem do rozkładu i jego najmocniejszym punktem, czy też sugeruje, że powinniśmy już zaprzestać poszukiwań odpowiedzi i zakończyć sesję tarota w tym miejscu. Rozważmy, zatem dokładniej te dwie możliwości.

 

Po pierwsze karta „bumerang” może być prawdziwym kluczem do wróżby. Jest to wówczas bardzo mocny, bezpośredni i wyrazisty przekaz prosto od naszego tarota (lub innego narzędzia przeznaczonego do przewidywania przyszłości) dla osoby, której właśnie wróżymy. Powracająca we wróżbie karta jest czystą kwintesencją przesłania tarota dla tej osoby. Należy wówczas na spokojnie wyjaśnić pytającemu, że taki przypadek jest ciekawy i wymaga głębszego zbadania. Po tym wstępie można skupić się na tym, by jak najdokładniej przeanalizować daną kartę. Wróżbita powinien wykazać się wówczas całą swoją wiedzą i wygrzebać z pamięci każdy szczegół dotyczący specyficznej karty. Musi zagłębić się nie tylko w jej standardowe znaczenie wróżebne, ale i każde możliwe, zbadać wszystkie jej subtelne znaczenia. Koniecznie trzeba „rozebrać ją na czynniki pierwsze” odczytać wpływy żywiołów, planet, roślin, symbole ukryte, spojrzeć na wpływ znaków zodiaku, wszystko, co karta może zawierać. Interpretację należy rozciągnąć także na osobę, do której się odnosi, potraktować ją, jako swoistego patrona. W tej dokładnej analizie tkwi klucz to rozwiązania zagadki ciągłego pojawiania się karty. Jeśli uda nam się trafnie odczytać ten szyfr, wówczas to, z jego perspektywy powinniśmy interpretować resztę rozkładu. Szczególnie ważny jest wpływ takiej „karty wyroczni” na sąsiadujące karty, gdyż podkreślają one jej znaczenie mocniej niż zazwyczaj. Wskazują także, w jakim kierunku sytuacja może się rozwinąć, na co, lub na kogo najbardziej będzie oddziaływała. Sąsiadujące karty wzmacniają jej przekaz i w efekcie może znacznie zmienić się ich pierwotne znaczenie.

 

Drugim, zupełnie odmiennym znaczeniem, jakie może nieść ze sobą uporczywe pojawianie się we wróżbie wciąż tej samej karty może być konieczność zakończenia sesji tarota na tym etapie. Może to być przekaz od kart mówiący, że już niczego więcej odkryć nam nie pozwolą. Powody mogą być różne, może osoba, której wróżymy nie jest gotowa na przyjęcie tej wiedzy. Może być też tak, że temat najzwyczajniej został już wyczerpany i karty naprawdę nie mają w tej materii więcej do zaoferowania. Często w takim przypadku powtarza się więcej niż jedna karta. Jakbyśmy się wówczas nie starali, jakkolwiek wymyślnie zmienialibyśmy nasze pytanie, tasowali i przekładali karty, tarot z jakiegoś powodu uważają temat za zamknięty. Pamiętajmy, że tarot, to nie jest jakaś tam zwykła talia kart, zabawka służąca rozrywce. Tarot, to naprawdę potężne magiczne narzędzie, swoista wyrocznia, która według wielu praktykujących tarocistów ma nie tyko swoją osobowość, ale i nastroje. W związku z tym nie zawsze idzie nam na rękę, nie zawsze pozwala zajrzeć w swój niezwykły świat. Dla niektórych osób wróżących, zwłaszcza zaczynających swoją naukę, taka sytuacja stanowi nie lada wyzwanie. Może to być naprawdę niezręczne, wręcz irytujące, jednak z doświadczenia wiem, że naprawdę nie ma wówczas sensu przedłużać sesji i należy się skupić na tym, co do tej port tarot nam ukazał. Jak wspomniałam, często w takiej sytuacji reszta kart również zaczyna się powtarzać, albo też ich zestawienie jest trudne do interpretacji, zagmatwane, pełne sprzeczności.

 

Karty powracające niczym bumerangi, czy też trudne i zawiłe rozkłady nie powinny jednak nigdy zniechęcać tarocisty. To prawdziwy sprawdzian umiejętności osoby wróżącej i bezcenne doświadczenie. Tarot wymaga w takiej sytuacji od wróżki uruchomienia całej posiadanej wiedzy, by jak najlepiej rozszyfrować to, co w tej szczególnej formie karty nam zdradzają. Praktyka czyni mistrza, ale nawet osoby z długoletnim stażem i ogromną wiedzą powinny pamiętać o tym, że tarota nikt nigdy nie poznał do końca. Posługując się tą magiczną talią kart zawsze trzeba być otwartym na nowe doświadczenia, nową wiedzę i także nowe wyzwania. Tarot z całą pewnością uczy pokory, zwłaszcza tych, którzy z nim pracują. Mnie także.

Komentarze

Brak komentarzy