Andrzejki – obchodzimy je w nocy z 29 na 30 listopada i są one tak zwaną Wigilią Świętego Andrzeja. W Polsce nazywano je niegdyś Jędrzejkami albo Jędrzejówkami, jednakże prawie od zawsze było to święto, w trakcie którego można było za pomocą magicznych rytuałów poznać swoją przyszłość na nadchodzący rok, nie tylko tą miłosną, ale także zawodową, zdrowotną i finansową oraz rodzinną.

Stare polskie przysłowie rzecze: „Na świętego Andrzeja wszystkim pannom nadzieja.” W ten magiczny wieczór warto żeby wróżyły sobie panny, które mogą dzięki temu dowiedzieć się, kiedy nastąpi ich zamążpójście. W dzisiejszych czasach jednak nie jest już to takim priorytetem i dzisiejsze „panny” wróżą sobie z nadzieją na dobrą pracę, wyjazdy, karierę. Nie zmienia to jednak faktu, że wróżymy sobie coraz więcej i chętniej, a zabawy andrzejkowe zdobywają coraz większą popularność nie tylko wśród solenizantów (Andrzejów), ale także młodych ludzi, którzy oprócz dobrej zabawy chcą również odkryć arkana przyszłości.

W tę magiczną i wspaniałą noc warto pamiętać przede wszystkim o… umiarze i zdrowym rozsądku, ponieważ zabawa to nie wszystko. Nie zapędźmy się w rytuałach i magii, o której nie mamy pojęcia, wróżmy sobie tylko z dobrymi intencjami, a nie po to, by komuś zaszkodzić. Ważne to jest przede wszystkim dlatego, że wraca do nas wszystko to, co dajemy ludziom, także intencje muszą być czyste.

NOWI UŻYTKOWNICY - otrzymają Darmowe 5 żetonów - Zarejestruj się teraz!

Jakie wróżby są nieodzowną częścią każdej imprezy andrzejkowej?

LANIE WOSKU – to najstarsza i zarazem najbardziej trafna metoda wróżenia sobie na to, co wydarzy się w przyszłym roku. Polega ona na przelewaniu gorącego (rozpuszczonego bezpiecznie w garnku w kąpieli wodnej) wosku ze świec przez dziurkę od klucza na zimną wodę (wlaną do miski lub odpowiednio głębokiego talerza). Oczywiście należy uważać, aby się nie poparzyć, wosk bowiem jest dość kleistą substancją. Niemniej jednak, po wylaniu wosku na wodę odczekujemy chwilę i wyjmujemy stwardniałą masę z wody. Cień odlewu rzucony na ścianę zasugeruje nam, co nas czeka w przyszłym roku. Książka oznacza naukę, smoczek albo wizerunek dziecka oznacza macierzyństwo, obrączki to ślub itp. Kolejny rok zweryfikuje nam, co też wróżba nam powiedziała.

UKŁADANIE BUTÓW – uwaga, ta wróżba jest przeznaczona dla niezamężnych panien. Odpadają zatem rozwódki i wdowy! Do wróżby potrzebne są przynajmniej dwie osoby. Układa się w niej buty od końca pokoju aż do drzwi, jeden za drugim. Czyj but pierwszy „przekroczy” próg, tego właścicielka w ciągu roku wyjdzie za mąż.

KARTECZKA Z IMIONAMI (1) – jeżeli chcesz poznać imię przyszłej żony/męża, na kartce (nieprzezroczystej – dobry jest brystol albo karton) wypisz wszystkie męskie/żeńskie imiona, jakie przychodzą ci do głowy, a następnie szpilką w trakcie zabawy nakłuj miejsce na niezapisanej stronie tej kartki. Dowiesz się w tej sposób jakie jest imię przyszłego wybranka lub wybranki.

KARTECZKA Z IMIONAMI (2) – inna, podobna zabawa polega na tym, abyś przed snem napisał na kilku-kilkunastu karteczkach imiona męskie lub żeńskie (w zależności od tego, kogo szukasz), dokładnie je przemieszał i schował pod poduszkę. Rankiem, w dniu świętego Andrzeja, wyciągnij spod poduszki jedną z nich. Imię na kartce podpowie ci, jak będzie nazywał się twój przyszły luby/luba.

NOWI UŻYTKOWNICY - otrzymają Darmowe 5 żetonów - Zarejestruj się teraz!

SPODECZKI – przygotuj kilka spodeczków. Pod każdym umieść jedną z poniższych rzeczy: obrączkę, listek lubczyku lub laurowy, liść z jesiennego drzewa, mały wizerunek dziecka, monetę. Jeden zostaw pusty. W następnej kolejności wymieszaj bardzo dokładnie wszystkie spodeczki i wybierz jeden. Obrączka wieszczy ślub, listek laurowy lub lubczyku to miłość, liść jesiennego drzewa to staropanieństwo, wizerunek dziecka – oczywiście oznacza ciążę, moneta pieniądze, a pusty spodeczek to koło fortuny i tak naprawdę od nas zależy, co przyszły rok przyniesie.

JABŁKO – ta zabawa ma dwie części i może być dowolnie wykonana. Do miski nalej wodę i wrzuć kilka jabłek (nie za dużych). Możesz też jabłka zawiesić na sznurkach. Zabawa polega na tym, by jabłko wyjąć z wody samymi zębami bez użycia rąk (lub analogicznie – zdjąć ze sznurka) i obrać je tak, by obierek był jak najdłuższy. Następnie, myśląc o przyszłym wybranku lub wybrance rzucić ten obierek za siebie przez lewe ramię. Obierek powinien przybrać kształt litery, która będzie pierwszą literą imienia naszej drugiej połówki.

WYBÓR – do tej zabawy potrzebny nam jest głodny pies i tyle kawałków jego przysmaku, ile osób chce sobie wróżyć. Sadzamy psa w kręgu i każda osoba kładzie przed sobą swój kawałek smakołyku. Do którego przysmaku psiak podejdzie w pierwszej kolejności – ta osoba pierwsza wyjdzie za mąż.

MAGIA PŁOMIENIA – ostatnia z wróżb polega na tym, iż myślisz sobie życzenie, a następnie zapalasz obie zapałki łebkami do góry. Jeżeli spalają się łebkami ku sobie, życzenie spełni się w ciągu roku, jeżeli nie – poczekasz nieco dłużej na jego realizację.

W Andrzejki warto jeszcze wróżyć sobie z run i kart tarota, ale zalecane jest skorzystanie z usług wróżki, która poprawnie postawi karty i odczyta ich wynik.

 NOWI UŻYTKOWNICY - otrzymają Darmowe 5 żetonów - Zarejestruj się teraz!

Miłej zabawy andrzejkowej i wszystkiego najlepszego Andrzejom życzy wróżka Annika – Anika Stasińska!

Komentarze

Brak komentarzy